A szpodumen a láncszilikátok közé tartozik, a piroxéncsoport tagja. Néha hatalmas kristályokban is megtalálható, bordázott felszíni lapokkal. Először 1800-ban a francia d’Andrada nevű fizikus publikálta jellemzőit, így őt tekintik az ásvány felfedezőjének. Tömeges előfordulásban fontos ipari nyersanyag lítium kinyerésére.
Drágakőváltozatai:
• Smaragdzöld: hiddenit.
• Rózsaszín, ibolyavörös és bíbor: kunzit.
• Színtelen és sárga: trifán.
Mielőtt bárki másféle színeket látna, mint ami megjelenik a képeken, elmondom, hogy a fenti ásványok mindegyike zöld, azaz valamennyi ásványdarab, valamennyi szpodumen hiddenit.
A zöld szín itt lenn, erről a rózsaszínes/fehér kristályról kicsit nehezen hihető.
Pedig valamikor zöld volt. 2016 januárjában biztosan, amikor Pakisztánból megérkezett.
166 Carat Green Kunzite Hiddenite Crystal
Size is 55x27x25 mm
Region : Afghanistan
Csak az történt, hogy “kinn maradt” néhány hétre a napfényben, aztán egyszerűen kifakult. Azóta óvatos vagyok, és komolyan veszem az “esti ékszerekkel” kapcsolatos figyelmeztetéseket.
Valóban elsősorban esti viseletre javasolják a kunzit drágakővel díszített ékszereket, mivel a napsugárzás halványítja. Amennyiben a kunzit gyakran van erős napsugárzásnak kitéve, akkor idővel kifakulhat. Érdekessége, hogy magas hőfokra hevítve azonban visszanyeri elvesztett színét.
Ez a megállapítás – mint megtapasztaltam – a gyakran “zöld kunzit”-ként emlegetett hiddenitre is igaz. De ugyancsak fénytől védve érdemes tárolni pl. a topázt is.
A hiddenitet 1879-ben William Earl Hidden észak-amerikai geológus fedezte fel Észak-Karolinában. A kunzitot 1902-ben fedezték fel Kaliforniában és nevét Kunz ékszerkereskedőről kapta. Ez is és az is szpodumen. A szép zöld színű, tiszta fajtáját nevezzük hiddenitnek. A követ először smaragdnak tartották, de csak hamar kiderült, hogy krómmal és vassal színezett szpodumen. Litiumtartalma miatt hívják litiumsmaragdnak is, a valódi smaragdtól azonban nagyobb fajsúlya könnyen megkülönbözteti. A színe a sárgászöldtől egészen a sötét smaragdzöldig terjed.
A szondumen (hiddenit) lítium-alumínium-szilikát.
Képlete: LiAlSi2O6
Sűrűség (g/cm3): 3,15
Kristályrendszer: monoklin
Keménység: 6,5 – 7
Törése: egyenetlen
Hasadás: jó
Rugalmasság: rideg
Átlátszóság: áttetsző vagy átlátszó
Szín: szürke, zöld, smaragdzöld, rózsaszín, ibolyásvörös, bíbor, színtelen, sárga
Porszín: színtelen, fehér
Fénye: üvegfény
Pleokroizmusa: jól látható
A szpodumen megtalálható Norvégiában, Svédországban, Finnországban. Jelentős előfordulások vannak Skócia és Írország területén. Lelőhelyei vannak Oroszországban, Afganisztánban és a közeli Pakisztán északi vidékein, valamint az Egyesült Államokban, Brazíliában, Ausztráliában és Tasmániában. Magyarországi előfordulását eddig még nem regisztrálták.
Pair of Light Green Hiddenite (Kunzite, Spodumene) Crystals, Afghanistan, 19,75g
170cts green kunzite crystal from afghanistan 50x110x13
A fenti kristályok már az idén (2017.) érkeztek, az első képen láthatóak Litvániából, a második képen lévő sötétebb zöld és nagyobb hiddenit Pakisztánból, azonban valamennyi származási helye Afganisztán.
Ezekből az ásványokból már nincs olyan kínálat, hogy egy dolláros áron bárhol is hozzájuk lehessen jutni. Nem megfizethetetlenek, de (számomra) már a drága kategóriába tartoznak, s így a zöld színüket megőrizendően egy fekete dobozba zártam őket.
Feltételezett hatásai: A hiddenitet a szív mesterköveként tartják számon. Felébreszti és vonzza a valódi szeretetet. Védőként eloszlatja a negativitást, megvédi a test auráját a nem kívánt energiáktól és lelki befolyásoktól. A hiddenit enyhítheti a veszteséget, különösen a szeretet vagy a pénz területén. A hiddenit egy nagyon nyugtató kő, amely elősegíti az együttérzést. Bizalmat teremt a mindenféle kapcsolathoz. Serkenti az intellektust. A zöldhályog kezelésében is segít. Hasznos bőrproblémák esetén és a fiatalos életerő visszaszerzéséhez. Segíti a depresszió és a pszichiátriai rendellenességek kezelését.
Comments are closed.