Pongrácz Ágnes

versek, gyöngyök, kristályok

Month: július 2018

alkony

Fénykép-0028

Fénykép-0030 Fénykép-0031 Fénykép-0032

Fénykép-0035 Fénykép-0036 Fénykép-0041 Fénykép-0044

Nincs dal

nincs dal
csak a szívek ritmusa lüktet
nincs dal
csak a tűz duruzsol – pattog – lángnyelvek repülnek fel a mennybe
nincs dal
este van –  az angyalok már lepihentek  – az álmaikból öltözik a hajnal

és reggel majd új dal születik az új igazaknak
táncot jár az élet
könnyű szellő lebben
levelek feleselnek a fákon
harmat csillan egy gyönge virágon

ránk mosolyog az Isten
s milyen jó hogy íze van ekkor a pillanatoknak

2012.

Fénykép-0007

‘Hibány’

Fénykép-0007

A ‘hibány’ tulajdonképpen kelt tésztából készült rétes.

Terényben voltunk a tavasszal filmbemutatón, s a vendéglátás során hibány is került az asztalra. A páromnak nagyon tetszett. Gondoltam, hogy elkérem a receptjét, amikor odalépett hozzám a nagynéném, Tamás Ferencné (Bori neni), aki lediktálta nekem, hogy ő hogyan szokta a hibányt készíteni. Ezt adom közre.

Hibány

Bori neni receptje szerint

Hozzávalók:

1 kg liszt

4 tojás sárgája

6 dl tej

2 db élesztő

1 dl olaj

ha édes tésztát szeretnénk, akkor 1 csapott evőkanál só + 4 kanál cukor

ha sós tésztát, akkor 1 tetézett evőkanál só + 1 kanál cukor

A hibány lehet tepertős, káposztás, túrós stb… én még csak tepertőset készítettem, de ezt nagyon szeretjük. Aki készített már kelt tésztát, az nem igazán tudja elrontani. Csak félkiló lisztből szoktam keleszteni, és ez aztán frissen gyorsan elfogy.

Fénykép-0009

Azért elmesélem azt is, hogy hogyan készül.

A langyos cukros tejben megfuttatjuk az élesztőt (a tetejére szoktam szórni egy csipetnyi lisztet). A liszthez hozzáadjuk a sót és tojások sárgáját, és az olajjal jó alaposan kidagasztjuk. Kerüljük a hideg alapanyagokat. Kelni hagyjuk. Legközelebb én elve két cipóra fogom osztani és úgy kelesztem, de ha egyben megkelt, akkor vegyük kisebb cipókra a tésztát. Most jön a java, s aki még nem látta, hogy hogyan bánnak az igazi rétestésztával, annak kicsit nehezebb lesz elképzelni ezt, de nem olyan ördöngös. A tészta alányúlunk két kézzel, s lazán addig fogatjuk a kezeinkben, ameddig nyúlik, meg ameddig lehet. Az eredeti recept szerint most belisztezett konyharuhára kell tenni a tésztát, az én újításom az, hogy simán réteszem egy kicsit lisztes sütőpapírra. Ha lehet, meg ahol szükséges, még tovább nyújtom a tésztát kézzel. (Korábban vittem anyukámnak, némi kóstolót, azt mondta, jó, jó, de jobban nyújtsam ki, mert úgy jobb lesz.) Nyújtás után a tésztát célszerű megkenni kicsi zsírral, és jól meg kell szórni apróra vágott tepertővel. (Nagyon finom ízesített tepertőkrémeket lehet kapni, én ezzel is gazdagítom a hibányomat.) Ha kész a töltelék, akkor egyszerűen fel kell csavarni a tésztát és kizsírozott tepsire tenni. Ha túl hosszú, akkor el kell fordítani a tepsiben. Ugyanezt kell tenni a következő kelt tészta cipóval is, ezt is a tepsire tenni, majd megsütni. Nem szoktam előmelegíteni a sütőt, mert a tészta addig is kel. Meg lehet kenni tojással a tetejét, akkor talán pirosabb lesz, én zsírral szoktam megkenni sütés közben, és utána is, mert puhán szeretjük a kelt tésztát.

Többnyire igen gyorsan elfogy, most is mire eszembe jutott, hogy jó lenne valamit írni a honlapomra – ha már verset nem írok –  csak ennyit sikerült belőle lefényképeznem.

Fénykép-0005

 

Fénykép-0003Fénykép-0006

 

 

 

 

 

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén