A szodalit a szilikátásványok, azon belül a tektoszilikátok (állványszilikátok) közé tartozó ásvány, a szodalitcsoport névadó tagja.
Klórtartalmú nátrium-alumínium szilikát melyben az atomcsoportok térhálót alkotnak. Sokszor tévesztik az azurittal, és a lazurittal. Megkülönböztetése mikroszkópos vizsgálattal lehetséges. Kristályai gyakran ikresednek, dodekaéderekben jelenik meg.
A szodalitot először 1811-ben írta le Thomson egy nyugat-grönlandi mintából. Könnyű, viszonylag kemény, mégis törékeny ásványi anyag, amely a nátriumtartalma után kapta a nevét. 1891. után vált fontos dísz- és ékszerkővé, amikor Ontarióban, Kanadában hatalmas tömeget találtak belőle.
A királyi kék színéről jól ismert, szodalit ritkább esetben lehet szürke, sárga, zöld vagy rózsaszín, azonban gyakran fehér vénákkal vagy foltokkal van ellátva. Magmás kőzetekben kőzetalkotó, nátriumban dús kőzetek elegyrésze a szienitben gyakori.
Lelőhelyei vannak Románia területén, Ditró (Ditrau) környékén, a Vezúv vidékén, Olaszországban, Németországban. az Eifel-hegységben. Jelentős előfordulások vannak Portugália területén és Ukrajnában. Oroszországban a Kola-félszigeten fordul elő. Az Egyesült Államok Maine és Arkansas szövetségi államokban. Megtalálhatók Bolíviában és Brazíliában előfordulásai. Magyarországon elkülönült előfordulását nem fedezték fel, bazaltokban megjelenik.
A fenti képen lévő szodalit darabjaimat különböző helyekről sikerült beszereznem (főként Indiából és Kínából) az utóbbi 2-3 évben. Azért kicsit fecsegek róluk, az első és máig a legnagyobb csiszolatlan rögöt 2015 decemberében vásároltam meg Indiából (340 Ct Natural Purple Blue Sodalite Rough) kb. 400.- forintért, a többi is darabonként 300-500 Ft-ba került. Aztán van egy medál, ami jóval olcsóbban érkezhetett Kínából, mert egy többdarabos készlet része volt, s csak most a napokban fedeztem fel, hogy “jé, ez szodalit” , illetve a Tomi fiamtól kapott “dobozos, ömlesztett” kövek közül is kivettem egy marokkövet (a legvilágosabb színű a képen). A legutóbbi beszerzésem szintén Indiából érkezett, és fentebb is ott van fekete háttérben, és várhatóan jön még egy csiszolt darab, mert egy kis szodalit mindig jól jön. Tetszik a kék színe. A legelsőt pedig azért szerettem volna, mert olvastam róla, hogy a szodalit a 12 mesterkristály egyike, s kíváncsi voltam, hogyan néznek ki ezek a mesterkristályok egymás mellett.
Képlete: Na8Al6Si6O24Cl2
Sűrűség (g/cm3): 2,27-2,33
Kristályrendszer: tömeges, ritkán köbös
Keménység: 6,0
Törése: egyenetlen, kagylós
Hasadás: rosszul hasad
Átlátszóság: áttetsző vagy átlátszatlan
Szín: fehér, azúrkék, királykék, rózsaszín, zöld
Porszín: fehér
Fénye: üvegfényű vagy zsírfényű.
Oldhatóság: sósavban és salétromsavban oldódik
A legtöbb szodalit ultraibolya fényben fluoreszkál – narancsra
Feltételezett hatásai: A szodalit ásvány a 12 mesterkristály egyike, viszont mindössze 200 éve ismerjük jótékony hatásait. Az önbizalom, az igazság és hősök kövének is szokták nevezni. Lehetőséget ad arra, hogy megismerjük önmagunkat, gyorsítja a fejlődésünket, de leginkább az önbecsülésünket növeli, és arra sarkall, hogy mindig kimondjuk azt, amire gondolunk. Megszünteti a bűntudatot, segít felvállalni a cselekedeteinket, általa szabadabbnak érezhetjük magunkat. Rávilágít a saját hibáinkra és segítségével világosabban láthatjuk az elérni kívánt célokat. Növeli az igazságérzetünket és erőt ad, hogy mindig hűek maradjunk önmagunkhoz. A szodalit a hősök köve, ugyanis bátorságra van szükségünk ahhoz, hogy kimerjünk állni a meggyőződésünk mellett, a szodalit az az ásvány, amit feltétlen magunknál kell tartanunk, ha tudjuk, hogy konfrontációba fogunk keveredni valakivel, és meg szeretnénk vívni a magunk igazát. Általában segít kifejezni magunkat, mind szóban, mind írásban, hiszen a szodalit megnyitja a torokcsakrát. A közösségi kapcsolataink erősítésére is alkalmas.
Használhatjuk a látás javítására, szemgyulladás kezelésére és retinaproblémákra. Szabályozza a vérnyomást, hat a hasnyálmirigyre, segít vércukorproblémák kezelésében. Kezelhetünk vele mindenféle mirigybetegséget, beleértve a pajzsmirigy, hasnyálmirigy és nyirokrendszer problémáit is. Pozitív hatással van a nyaktájékra is, használhatjuk a torok betegségeire. Erősíti az immunrendszert. A szodalit egyensúlyban tartja az anyagcserét, egyaránt megszünteti a kalciumtöbbletet és a hiányt is, serkenti az immunrendszert. Szabályozza a szervezet folyadékfelvételét és csökkenti a magas vérnyomást.
Úgy tartották a régi korokban, hogy a szodalit erősíti a művészi hajlamot és az abban érdekeltek mindig maguknál tartottak egyet. Azon túl, hogy növeli az önbecsülést és az önbizalmat megkönnyíti önmagunk elfogadását is.